اینترنت اشیا و کاربردهای آن

اینترنت اشیا و کاربردهای آن

4 اکتبر 2019 رحیم ملتمس 0 دیدگاه

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا یا به اختصار IoT به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان اطلاق می شود که با اتصال به اینترنت، داده ها را جمع آوری کرده و به اشتراک می گذارند. با استفاده از پردازنده های ارزان قیمت و شبکه های بی سیم، امکان تبدیل هر چیزی به یک ماشین خودکار در بخشی از IoT وجود دارد. این سطح از هوش دیجیتالی، به دستگاه هایی که به اصطلاح بی جان یا بی حس هستند اضافه شده و به آنها امکان می دهد تا داده ها را به صورت آنی و بدون اینکه انسان درگیر شوند، ارتباط برقرار کند و به طور موثر دنیاهای دیجیتال و فیزیکی را با هم ادغام کند.

مثالی از اینترنت اشیاء

هر جسم فیزیکی را می توان یک دستگاه IOT نامید به شرطی که بتوان آن را به اینترنت متصل و از طریق آن کنترل کرد. این مفهوم میتواند به سادگی اتصال یک اسباب بازی به اینترنت باشد یا به پیچیدگی یک موتور جت با هزاران سنسور که وظیفه جمع آوری و انتقال داده ها را دارند. لامپی که توسط یک برنامه تلفن همراه کنترل میشود، سنسورهای حرکت یا ترموستات های هوشمند به کار گرفته شده در ساختمان ها، و همچنین در مقیاس های بزرگتر، در پروژه های شهر هوشمند با تجهیز سنسورها و حسگرها در تمام مناطق برای کمک به درک هر چه بهتر محیط، همگی مثال هایی از مفهوم اینترنت اشیا می باشد. در این تکنولوژی به هر چیز یک شناسه ID منحصر به فرد و همچنین یک IP تعلق میگیرد که بتواند داده ها را برای پایگاه داده مشخص شده ارسال کند.

تاریخچه اینترنت اشیا

تا پیش از این، تصور عموم مردم این بود که تنها این انسانها هستند که قرار است با ابزارهایی که در اختیار دارند توسط شبکه اینترنت به هم متصل شوند و شخصا از قابلیت های آن بهره ببرند. اما بیش از یک دهه است که مفاهیم جدیدی شکل گرفته است. این مفاهیم در چند سال اخیر در قالب محصولات هوشمند به بازار راه پیدا کرده اند. اکنون در مورد ایدهای صحبت میکنیم که بر اساس آن هر شی فیزیکی قادر است با اتصال به اینترنت یا به کمک سایر ابزارهای ارتباطی، با سایر اشیا تعامل داشته باشد.

عبارت اینترنت اشیا، برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون (Kevin Ashton) مورد استفاده قرار گرفت. او جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، ازجمله اشیای بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آنها را سازماندهی و مدیریت کنند. در آن ابتدا که کوین اشتون عبارت اینترنت اشیا را پایه نهاد، احتمالا تنها استفاده از چیپ های شناسایی مبتنی بر فرکانسهای رادیویی، موسوم به RFID را در ذهن داشت. پس از گذشت حدود ۱۵ سال، ایده ی بنیادین کیوین اشتون جنبه های عملی تر و گسترده تری به خود گرفته است. اساس داستان این است که دستگاه ها یا اشیا در یک پلتفرم عظیم با کمک حسگرهای مختلف به جمع آوری اطلاعات پرداخته و از طریق ترکیبی از تکنولوژی های ارتباطی با یکدیگر به تبادل داده بپردازند.اینترنت اشیا بخشی جدایی ناپذیر از آینده ی اینترنت است. پروتکل های ارتباطی جدید هم به عنوان بنیاد این شبکه ی پیچ در پیچ ایفای نقش میکنند. وظیفه این پروتکل ها این است که تعامل و یکپارچگی کامل اشیای مجازی و فیزیکی جهان پیرامونمان را تضمین کنند. کامپیوترها، گوشی ها، تلویزیون ها، حسگرها، خودرو ها، یخچال ها و حتی بسته های غذا و دارو در این شبکه متشکل از اشیا قرار میگیرند.

کاربردهای اینترنت اشیا

اینترنت اشیا می تواند در زمینه های مختلفی باعت بهبود کیفیت زندگی شود از جمله آن موارد خدمات پزشکی ،خانه های هوشمند، شهر هوشمند، حمل و نقل هوشمند، محافظت از محیط زیست و آب، مدیریت انرژی و مصرف آن و .. می باشد. در این قسمت به صورت مختصر به کاربرد های اینترنت اشیا در زمینه های مختلف اشاره می کنیم.

  • شهر هوشمند

اینترنت اشیا می تواند در زیربناهای شهری مانند پل ها، خطوط مترو، راه آهن، خیابان ها و … برای مطلع شدن از وضعیت آنها و خطرات احتمالی آنها مورد استفاده قرار گیرد. یکی از کلیدی ترین قسمت های اینترنت اشیا همین استفاده آن در شهر های هوشمند می باشند که انسان به فکر طراحی و ساخت آن بوده است و اینترنت اشیا این موضوع را به واقعیت تبدیل خواهد کرد. تا سال ۲۰۲۰ شاهد توسعه شهرهای عظیم شبکه شده و یکپارچه خواهیم بود. انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵، بیش از ۶۰ درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی کنند. این روند شهرنشینی، اثرات واگرا داشته و آینده زندگی شخصی و پویایی را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. گسترش سریع محدوده شهرها، حجیم شدن شهرها به وسیله افزایش جمعیت و توسعه زیرساخت ها، مرزهای شهرها را مجبور به گسترش به سمت بیرون کرده و شهرستان های کوچک اطراف خود را بلعیده و شهرهای عظیمی با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر تشکیل داده است. تا سال ۲۰۲۳، ۳۰ کلانشهر در کشورهای در حال توسعه هند، چین، روسیه و آمریکای لاتین وجود خواهند داشت. این شرایط با هشت ویژگی هوشمند از جمله اقتصاد هوشمند، ساختمان های هوشمند، حمل و نقل هوشمند، انرژی هوشمند، فناوری اطلاعات و ارتباطات هوشمند، برنامه ریزی هوشمند، شهروند هوشمند و حکومت هوشمند، به تکامل شهرهای هوشمند منجر خواهد شد. همچنین، حدود ۴۰ شهر هوشمند تا سال ۲۰۲۵ در سطح جهان وجود خواهد داشت.

  • حمل و نقل هوشمند

اتصال وسایل نقلیه به اینترنت باعث افزایش تعداد زیادی از امکانات و برنامه های جدید شده که باعث ایجاد سودمندی های جدید برای افراد یا سازمان ها در حمل و نقل راحت تر و ایمن تر می شود. در این زمینه مفهوم اینترنت وسایل نقلیه  (IOV)نشان دهنده گرایش آینده برای برنامه های کاربردی حمل و نقل و جابجایی هوشمند خواهد بود. در عین حال ایجاد چرخه های جدید تلفن همراه مبتنی بر اعتماد، امنیت، راحتی و برنامه های کاربردی حمل و نقل، ویژگی هایی مانند امنیت، تحرک و راحتی تراکنش ها و خدمات مصرف کننده را تضمین خواهد کرد.

  • خانه هوشمند

خانه هوشمند اصطلاحی است که معمولاً برای تعریف خانه ای استفاده می شود که از یک کنترلر مرکزی برای یکپارچه سازی سیستم های مختلف اتوماسیون منزل استفاده می کند. این کنترلر ها از طریق شبکه های ارتباطی نظیر wifi به رایانه های شخصی و یا به گوشی های هوشمند متصل شده و سپس وظیفه کنترل خانه را به صورت مستقل انجام می دهند. همچنین یکپارچه سازی سیستم های خانه به آنها امکان برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق کنترلر مرکزی را می دهد و از این طریق می توان سناریوهای از پیش برنامه ریزی شده را نیز امکان پذیر کند.

  • سلامت هوشمند

برنامه های اینترنت اشیا (things of internet) می تواند در زمینه های متنوع پزشکی از جمله سیستم مراقبت از راه دور از بیماران و سیستم هشدار دهنده موارد اورژانسی مورد استفاده قرار گیرد. این موارد از سیستم اندازه گیری ضربان قلب یا فشار خون گرفته تا دستگاه هایی که سیر درمان و دارو ها و دوز آنها را پایش می کند را شامل میشود. همچنین برنامه هایی در اینترنت اشیا طراحی شده اند که به وسیله آن پزشک می تواند پس از ترخیص بیمار از بیمارستان بیمار خود را تحت نظر داشته باشد. هدف اصلی سلامت هوشمند، ارتقاء کیفیت زندگی برای افرادی که نیاز به پشتیبانی یا نظارت دائم دارند، می باشد. همچنین برای کاهش موانع نظارت بر پارامتر های مهم سلامت، برای جلوگیری از هزینه های درمانی غیرضروری و ارائه حمایت های پزشکی مناسب در زمان مناسب می باشد.

  • کشاورزی هوشمند

گفته می شود اینترنت اشیا می تواند جهان اطراف ما را سبزتر کند. حسگر های محیطی می توانند آلودگی های موجود در محیط و آب و سایر منابع زیست محیطی را کشف کرده و گزارش کنند. اینترنت اشیا در کشاورزی نیز می تواند نقش های مهمی ایفا کند. به طور مثال دستگاه هایی می توانند میزان آب دهی به گیاهان و درختان را طوری تنظیم کنند که در مصرف آب صرفه جویی شود و گیاه به مقدار نیازش آب دریافت کند. ناگفته نماند گسترش دستگاه های متصل به اینترنت همچنین می تواند باعث آسیب هایی به محیط زیست شود. تولید دستگاه هایی متصل به اینترنت که شمار آن بسیار زیاد خواهد بود می تواند باعث مصرف منابع و انرژی شود. هر کدام از این دستگاه هایی که ساخته می شوند نیز باید پس از مدتی با دستگاه های جدیدتر جایگزین شوند. نکته دیگر این که برای انتقال اطلاعات بین این دستگاه های مراکز داده ها یا اطلاعاتی نیز موجب صرف انرژی خواهند شد.

نتیجه گیری

اینترنت اشیاء بلاشک صنایع مختلف و بنگاه های کسب وکار را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. برای استفاده از مزایای IoT، سازمان ها می بایست روش تحلیل داده ها را تغییر داده تا بتوانند داده های حسگرها را در کوتاه ترین زمان ممکن جمع آوری، تفکیک و تحلیل نمایند. تصمیم گیری بر اساس داده صحیح و در کوتاه ترین زمان ممکن رمز ماندگاری یک بنگاه کسب وکار در فضای شدیدا رقابتی امروزی است. قطعا با چراغی که نور بیشتری از خود متصاعد می کند، دید ما بیشتر می گردد و می توانیم با بینش عمیق تری با واقعیات کسب وکار خود مواجه شده و بهترین تصمیم را اتخاذ نماییم. با مدیریت صحیح داده های عظیم و ایجاد یک فضای مناسب جهت تحلیل آنها، بینش یک سازمان جهت تصمیم گیری مناسب افزایش می یابد.

برچسب ها : اینترنت اشیا, تاریخچه اینترنت اشیا, کاربردهای اینترنت اشیا,


دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.