زندگی سالم تر با خانه هوشمند

تاریخ انتشار : 2020/06/29

تکنولوژی خانه هوشمند راهی طولانی طی کرده و حالا بیشتر و راحت‌تر از همیشه کارهای روزمره  ما را به صورت خودکار و اتوماتیک درآورده است تا زندگی سالم‌تری داشته باشیم و بیشتر به خودمان توجه کنیم. این تکنولوژی می‌تواند یک ابزار قوی در خود مراقبتی بوده و از طریق انجام خودکار هر چیزی (از بهبود جلسات مدیتیشن تا راحت‌تر کردن پخت غذا) مانند یک دستیار عمل کند. شما می‌توانید تمامی کارهای روزانه مرتبط با سلامتی خود را تنها با اپلیکیشن هوشمندسازی و با استفاده از گوشی هوشمند خود انجام دهید. اگر مایلید بدانید که خانه هوشمند چگونه به داشتن زندگی سالم تر کمک می‌کند، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

آرام بخوابید و سرحال بیدار شوید

 

بیدار شدن سر صبح برای شما هم عذاب است؟ و یا شب‌ها برای به خواب رفتن ساعت‌ها کلنجار می‌روید؟ نور یکی از مهم‌ترین فاکتورها در داشتن عادت‌های صحیح خوابیدن است. بر اساس یک تحقیق انجام شده در وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا تابش نور مصنوعی شدید در شب می‌تواند ترشح ملاتونین (هورمون تنظیم کننده خواب) و در نتیجه، به خواب رفتن را مختل کند. سیگنال‌های نوری که از طریق چشم دریافت می‌شوند، به بخشی از مغز اعلام می‌کنند که فضا روشن و هنگام روز است. این قسمت از مغز، ساعت بدن را با ساعات شبانه روز تنظیم می‌کند. شاید سیستم روشنایی هوشمند کلید بیدار شدن از دنده  راست باشد. نکته جالب در مورد روشنایی هوشمند این است که می‌توانیم از آن برای تصحیح ریتم و چرخه  طبیعی خواب، داشتن خواب آرام و سرحال بیدار شدن به هنگام صبح استفاده کنیم. مثلا نور با رنگ‌های آرامش‌بخش مثل آبی باعث افزایش ملاتونین (هورمون تنظیم کننده چرخه خواب) و خواب بهتر و راحت تر می‌شود. رنگ‌های تحریک کننده مثل بنفش می‌توانند انرژی صبح را به بدن القا کنند و مناسب روز هستند. لامپ هوشمند را می‌توان به همین منوال تنظیم کرد تا با توجه به ساعات شبانه روز، رنگ نور را به صورت اتوماتیک تغییر دهد. این لامپ‌ها طیف رنگ گسترده‌ای را شامل می‌شوند و محدودیتی برای انتخاب رنگ نور وجود ندارد.

 

با آرامش خیال غذا آماده کنید

 

وقتی که دیر از سرکار به خانه بازمی‌گردید، راحت‌ترین کار سفارش غذای حاضری و فست فود است. بعضی مواقع سفارش دادن غذای بیرونی بد نیست، اما آماده کردن غذا قبل از رسیدن به خانه یک راهکار عالی برای خوردن غذاهای سالم و پس انداز پول است. وقتی غذاساز یا آرامپز را به پریز هوشمند متصل کنید و یا اگر خودِ این وسایل را هوشمند نمایید، امکان آن را خواهید داشت که از محل کار خود و با استفاده از گوشی هوشمند بر عملکرد آن‌ها و آماده شدن غذا کنترل داشته باشید. در این شرایط، وقتی از محل کار خود به خانه باز گردید، غذای خانگی و سالم تقریبا آماده است.

 

بر روی خودتان تمرکز کنید

 

وقتی که مجبوریم وقت و انرژی خودمان را بین کار، خانواده و زندگی اجتماعی تقسیم کنیم، اضطراب و تشویش، آن روی زشت خودش را نشان می‌دهد. یکی از تحقیقات به تازگی انجام شده نشان می‌دهد که برنامه‌های تمرکز اعصاب مدیتیشن باعث از بین رفتن و تسکین اضطراب، افسردگی و درد می‌شود. بنابراین، مدیتیشن را می توان یک راهکار عالی برای مقابله با استرس روزانه دانست. اگر به دنبال چند لحظه سکوت و آرامش هستید، تکنولوژی خانه هوشمند می‌تواند با ارائه برنامه‌های مدیتیشن و تمرین‌های تنفسی، ذهن شما را از مسائل اضافی و استرس زا خالی و آرام کند. 

 

در خانه ورزش کنید

 

همه می‌دانیم که ورزش کردن یکی از فاکتورهای اصلی سبک زندگی سالم است. از طرفی، خیلی‌ها وقت کافی یا شرایط مساعد برای رفتن به باشگاه ندارند. اینجاست که تجهیزات خانه هوشمند به یاری این افراد می‌شتابند. یکی از کاربردهای تلویزیون هوشمند ارائه برنامه‌های تمرین و ورزش در خانه، توسط مربی های حرفه‌ای برای سطوح مختلف است. این برنامه‌ها نیاز به تجهیزات ورزشی حرفه‌ای ندارند و در محیط خانه و با وسایل عادی نیز می‌توان آن‌ها را انجام داد. پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را چاشنی تمرین و ورزش خود کنید:

  • تنظیم ترموستات هوشمند بر روی ۶۸ درجه فارنهایت
  • پخش یک لیست از آهنگ های مهیج در اسپیکر هوشمند
  • تنظیم نور لامپ بر روی رنگ نارنجی و یا رنگ‌های پرانرژی

 

با موزیک حال خود را بهتر کنید

 

شما هم فکر می‌کنید به چیزی احتیاج دارید که به سرعت حال و هوایتان را بهتر کند؟ سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که باعث احاطه شدن بدن با احساس خوب می‌شود. موزیک خوب می‌تواند به طرز چشمگیری میزان سروتونین را در بدن افزایش دهد. طبق مطالعه انجام شده در دانشگاه گرونینگن، موسیقی نه تنها می‌تواند بر حال و هوای ما اثر بگذارد، بلکه گوش دادن به آن (چه موسیقی غمگین و چه شاد) در افزایش درک ما از جهان هستی موثر است. پس اگر احساس خوشایندی ندارید و چیزی باید نگاه شما را به زندگی مثبت‌تر کند، آهنگ‌هایی را امتحان نمایید که شما را وادار به جنب و جوش و خنده می‌کنند. فراموش نکنید که رقص برای سلامت جسم و ذهن مفید است. چه کمکی از خانه هوشمند برای بهتر شدن حال شما برمی‌آید؟ خانه هوشمند می‌تواند به محض ورود شما به خانه، به صورت اتوماتیک یک لیست از آهنگ‌های شاد را پخش کرده و فضای خانه را تا ۴۵ درصد به رنگ بنفش درآورد.

فناوری خانه هوشمند نه تنها می‌تواند فضای خانه را راحت تر کند، بلکه در افزایش سلامت زندگی هم موثر است.

منبع: اویو

برخی از مشتریان

لوگو شریف
لوگو آمد
لوگو شهرداری تهران
لوگو دانشگاه تهران
لوگو ساتکاپ
لوگو دانشگاه ارومیه
logofa