مشخصه های کلیدی – مزایا و معایب اینترنت اشیا (جلسه دوم)

تاریخ انتشار : 2020/07/08

در این مقاله یک نگاه اجمالی خواهیم داشت بر مزایا و معایب اینترنت اشیا و همچنین ویژگی های کلیدی آن. همانگونه که در مقاله تعریف اینترنت اشیا دیدیم، اینترنت اشیا یا همان آی او تی یک سیستم اتوماسیون و ارزیابی پیشرفته است که از مفاهیم شبکه، پایش، داده های بزرگ و فناوری هوش مصنوعی برای ارائه سیستم های کامل برای یک محصول یا خدمت بهره می برد. پیشرفت ها در فناوری های نرم افزاری، کاهش قیمت سخت افزار و نگرش مدرن نسبت به فناوری در سال های اخیر به شدت بر اهمیت و فراگیری اینترنت اشیا افزوده است. عناصر نوین و پیشرفته اینترنت اشیا در تولید و تحویل کالا و خدمات تحول بزرگی ایجاد کرده و این تحولات تاثیرات بسزایی در فرهنگ، اقتصاد و حتی سیاست جوامع ما به جا گذاشته است.

ویژگی های کلیدی اینترنت اشیا

مهمترین ویژگی اینترنت اشیا شامل هوش مصنوعی، اتصال، حسگرها، اندرکنش فعال و استفاده از دستگاه های کوچک است. در ادامه یک بررسی مختصر از این ویژگی ها را خواهیم دید:

 • هوش مصنوعی: اینترنت اشیا در واقع هر چیزی را “هوشمند” می کند، بدین معنی که هر جنبه ای از زندگی را با بهره گیری از قدرت جمع آوری داده ها، الگوریتم های هوش مصنوعی و شبکه ها تقویت می کند. فرض کنید یخچال و کابینت شما اطلاعاتی از میزان علاقه شما به غلات یا شیر بدست آورده و هنگام کمبود آنها، سفارشی به بقالی سر کوچه شما میدهد تا این موارد مورد علاقه شما را تامین کند. این مثال ساده از هوشمندی سیستم هاست.
 • اتصال: شبکه های ارتباطی بی سیم امروزه در انحصار شرکت های بزرگ ارائه دهنده زیرساخت نیست. سیستم های اینترنت اشیا می توانند شبکه های محلی و کاربردی خود را ایجاد کرده و دستگاه های معین را در اتصال این شبکه نگه دارند.
 • حسگر: اینترنت اشیا بدون سنسور (حسگر) تمایز خود را با سیستم های دیگر از دست می دهد. اینترنت اشیا به وسیله سنسور ها شبکه ها را از حالت پسیو (غیرفعال) به شبکه های فعال دنیای واقعی تبدیل می کنند.
 • درگیری فعال: بیشتر تعامل امروز با فناوری متصل از طریق درگیری منفعل اتفاق می افتد. اینترنت اشیا الگوی جدیدی را برای محتوای فعال، محصول یا مشارکت در خدمت ارائه می دهد.
 • دستگاه های کوچک: همانطور که پیش بینی می شود دستگاه ها با گذشت زمان کوچکتر ، ارزان تر و قدرتمندتر شده اند. اینترنت اشیا از دستگاههای کوچک ساخته شده برای ارائه دقت، مقیاس پذیری و تطبیق پذیری خود بهره می برد. برای مثال، قبلا برای اتصال به شبکه ها به ابزارهای بزرگی همچون رایانه های شخصی یا سرورهای مرکزی نیاز بود. امروزه شبکه های اینترنت اشیا و متصل بودن به شبکه توسط ماژول هایی در اندازه های یک سانتی متر مربع ممکن شده است.

مزایای اینترنت اشیا

مزایای اینترنت اشیا از سبک زندگی تا تجارت و کسب و کار را در بر گرفته است. در ادامه برخی مزایای اینترنت اشیا را باهم مرور میکنیم:

 • تعامل بهتر و پیشرفته تر با مشتریان: ارزیابی های فعلی (از رخدادهای زندگی گرفته تا رخدادهای تجاری) از کمبود اطلاعات و داده های دقیق رنج می برند. اینترنت اشیا برای دستیابی به تعامل غنی تر و مؤثرتر با مخاطبان و مشتریان، این امر را کاملاً متحول می کند.
 • بهینه سازی فناوری: همان فناوری ها و داده هایی که تجربه مشتری را بهبود می بخشد، استفاده از دستگاه را نیز بهبود می بخشد و به پیشرفت  بیشتر فن آوری ها کمک می کند. اینترنت اشیا دنیایی از داده های مهم و کاربردی و حیاتی را ایجاد کرده است.
 • کاهش تلفات: اینترنت اشیا زمینه های پیشرفت در فناوری را روشن می سازد. تجزیه و تحلیل های فعلی بینش سطحی به ما می دهد در حالی که اینترنت اشیا اطلاعاتی را در دنیای واقعی ارائه می دهد که منجر به مدیریت مؤثرتر منابع می شود.
 • جمع آوری مدرن داده ها: جمع آوری مدرن داده ها از محدودیت های موجود بر آن و استفاده غیرفعال از این داده ها رنج می برد. اینترنت اشیا این داده ها را از فضای منفعل خارج كرده و آن را دقیقاً در جایی قرار می دهد كه کاربران واقعاً به آنها نیاز دارند.

مزایای اینترنت اشیا

چالش های پیش روی اینترنت اشیا

اگرچه اینترنت اشیا مجموعه ای از مزایای چشمگیر را ارائه می دهد، اما مجموعه قابل توجهی از چالش ها را نیز به همراه دارد. در ادامه برخی از این چالش ها را باهم مرور میکنیم:

 • امنیت: اکوسیستم اینترنت اشیا دستگاه ها را از طریق شبکه به هم متصل می کند. این سیستم علی رغم هرگونه اقدامات امنیتی باز هم کنترل کمی ارائه می دهد. این امر باعث می شود تا کاربران در معرض انواع مختلفی از مهاجمان سایبری قرار بگیرند.
 • حریم خصوصی: پیشرفته بودن اینترنت اشیا داده های شخصی قابل توجهی را با جزئیات بسیار زیاد و بدون مشارکت کاربر فراهم می کند. این داده ها در مواقعی در دسترس کسانی است که کاربر از آن اطلاعی نداشته و حریم خصوصی کاربران را در معرض خطر قرار می دهد.
 • پیچیدگی: با وجود پیشرفت های قابل توجه در رابطه با ساده سازی استفاده از فناوری های اینترنت اشیا، برخی از سیستم های اینترنت اشیا از نظر طراحی، استقرار و نگهداری از پیچیدگی های فنی بسیار زیادی برخوردار می باشند.
 • انعظاف پذیری: بسیاری نگران انعطاف پذیری سیستم اینترنت اشیا برای ادغام آسان با سیستم دیگر هستند. آنها نگرانند که با چندین سیستم متناقض یا قفل شده مواجه شوند.
 • انطباق: اینترنت اشیا مانند هر فناوری دیگری در حوزه تجارت باید مقررات خاصی را رعایت کند. پیچیدگی سیستم های اینترنت اشیا باعث می شود سازگاری این سیستم ها با قوانین محلی و جهانی چالش برانگیز به نظر برسد.

معایب اینترنت اشیا

در این مقاله مزایا و معایب اینترنت اشیا ارائه شد. در پست بعدی با نحوه عملکرد اینترنت اشیا آشنا خواهیم شد. نظرات ارزشمند شما در رابطه با مقاله مزایا و معایب اینترنت اشیا باعث بهبود هر چه بیشتر مفاهیم بعدی در طول آموزش خواهد بود. با ما همراه باشید..

برخی از مشتریان

لوگو شریف
لوگو آمد
لوگو شهرداری تهران
لوگو دانشگاه تهران
لوگو ساتکاپ
لوگو دانشگاه ارومیه
logofa