راهنمای تصویری راه اندازی سیستم هوشمند ساختمان تک بی

تاریخ انتشار : 2020/09/07

مقدمه

در این قسمت قدم به قدم با شما در راه اندازی سیستم هوشمند ساختمان تک بی همراه خواهیم بود. سیستم هوشمند تک بی از توپولوژی ستاره ای برای پیکربندی سیستم اینترنت اشیای خود استفاده می کند. در این توپولوژی، هر یک از دستگاه ها تک به تک به روتر (مودم) وصل شده و وجود هر یک به دیگری ارتباط ندارد. این نوع پیکربندی باعث می شود کاربر بتواند هر تعداد دستگاه که در منزل نیاز دارد تهیه کرده و استفاده کند. کاربران حتی می توانند تنها یک دستگاه پایشگر (مانند پایشگر دما) یا یک ند هوشمندساز تهیه کرده و بعد از اتصال دستگاه به اپلیکیشن از آن استفاده نماید. پروتکل ارتباطی دستگاه ها وای فای بوده و نیاز است در هنگام پیکربندی سیستم هر یک از این دستگاه ها به مودم منزل کاربر متصل شوند. بعد از یک بار اتصال، تا زمانی که رمز وای فای تغییر نکرده باشد، دستگاه ها به صورت اتوماتیک به همان وای فای وصل شده و تا زمانی که وای فای در دسترس باشد، به آن متصل خواهند ماند. در ادامه نحوه اتصال دستگاه ها به مودم وای وای شرح داده خواهد شد.

 

اتصال دستگاه ها به مودم وای فای

هنگامی که یک محصول از محصولات هوشمندسازی تک بی تهیه می کنید، نیاز است این محصول در ابتدا به برق منزل متصل شود. بعد از اتصال دستگاه به برق منزل، دستگاه مورد نظر تبدیل به اکسس پوینت شده و همانند مودم وای فای می توانید از طریق موبایل یا کامپیوتر با مشخصات زیر به آن وصل شوید:

WiFiSwitchAccessPoint

شکل۱) نام وای فای دستگاه در حالت اکسس پوینت

 

flora AP

شکل۲) اتصال کامپیوتر به وای فای دستگاه

 

همانگونه که در تصاویر بالا مشاهده می کنید، ما از طریق یک کامپیوتر به وای فای دستگاه وصل شدیم. در هنگام خریداری دستگاه، رمز عبور وای فای هر یک از دستگاه ها توسط تیم پشتیبانی تک بی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در این آموزش ما از رمز عبور ۱ الی ۸ استفاده کردیم. بعد از اتصال موبایل یا کامپیوتر خود به دستگاه، در مرورگر خود آدرس آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۴٫۱ را وارد کرده و اینتر را فشار دهید (این آدرس آی پی برای همه دستگاه ها ثابت و برابر مقدار مذکور می باشد). در این هنگام با صفحه زیر روبرو خواهید شد:

IP

شکل۳) صفحه ورود به تنظیمات

 

بعد از کلیک بر روی گزینه configure page به صفحه زیر وارد خواهید شد:

Config Page

شکل۴) صفحه تنظیمات وای فای

 

بعد از پر کردن فیلدها طبق تصویر بالا بر روی گزینه Apply کلیک کرده و اتصال وای فایل موبایل یا کامپیوتر خود را از دستگاه قطع کنید. بعد از این مراحل، دستگاه به صورت اتوماتیک به وای فای مودم منزل شما وصل خواهد شد. بعد از اتصال دستگاه به مودم، نیاز است دستگاه را به اپلیکیشن موبایل تک بی اضافه نمایید تا بعد از آن تجهیزات خود را از طریق اپلیکیشن کنترل کنید.

 

اتصال دستگاه به اپلیکیشن

قبل از اضافه کردن دستگاه به اپ تک بی، نیاز است مکان هایی را در اپلیکیشن تعریف کنید (دانلود اپلیکیشن تک بی). این مکان ها نشان دهنده مکانی از منزل یا محل کار شماست که دستگاه ها در آن قرار دارند. برای مثال دستگاه هایی که در اتاق خواب قرار دارند باید به همان مکان اضافه شده و دستگاه هایی که در پذیرایی قرار دارند در مکان پذیرایی قرار می گیرند. پس در ابتدا مکانی را که دستگاه قرار است در آنجا باشد را در اپ خود از قسمت تنظیمات اضافه کنید. بعد از اضافه کردن مکان یک تصویر برای مکان خود انتخاب کرده و گزینه ذخیره تغییرات  را انتخاب کنید. بعد از ذخیره تغییرات، مکان مورد نظر در قسمت خانه اپلیکیشن ظاهر خواهد شد:

Add place

شکل۵) نحوه افزودن مکان در قسمت تنظیمات اپلیکیشن

 

طبق همین دستورالعمل هر تعداد مکانی از منزلتان که قرار است هوشمند شود را به سیستم اضافه کنید. بعد از اضافه کردن مکان ها، نوبت به اضافه کردن دستگاه و انتصاب دستگاه ها به مکان های تعریف شده است. در ابتدا از قسمت تنظیمات وارد بخش دستگاه ها شده و سپس بر روی گزینه افزودن دستگاه کلیک کرده و نام دستگاه مورد نظر خود را بنویسید. با زدن گزینه ذخیره دستگاه به لیست دستگاه ها اضافه می شود. حال با زدن فلش رو به پایین وارد تنظیمات دستگاه مربوطه می شوید. فیلدهای مربوطه را تکمیل نموده و آیکون ذخیره (✓) را بزنید. بعد از این کار دستگاه به مکان مورد نظر اضافه می شود. اگر نوع دستگاه را ند سوئیچینگ انتخاب کرده باشید، یک باکس با قابلیت روشن و خاموش کردن در قسمت خانه و درون مکان اختصاص یافته طبق شکل زیر مشاهده خواهید کرد. این بدان معنیست که از اینجا به بعد از طریق همین باکس قادر خواهید بود تجهیز مورد نظرتان را کنترل کنید:

Add device

شکل۶) نحوه افزودن دستگاه در قسمت تنظیمات اپلیکیشن

 

 در صورتی که نوع دستگاه را از نوع سنسور انتخاب کرده باشید، اطلاعات سنسور در قسمت سنسورها طبق شکل زیر نمایش داده خواهد شد:

Temp

شکل۷) نمایش داده ها در بخش سنسور

 

تنظیمات سناریو

این بخش در حال تکمیل است…

برخی از مشتریان

لوگو شریف
لوگو آمد
لوگو شهرداری تهران
لوگو دانشگاه تهران
لوگو ساتکاپ
لوگو دانشگاه ارومیه
logofa